قیمت گذاری محصولات صنعتی و 7 ویژگی مهم آن

قیمت گذاری محصولات صنعتی
فارسی

یکی از مهم ترین موضوعات در بازاریابی صنعتی قیمت گذاری محصولات و خدمات صنعتی است اما متاسفانه در پژوهش های انجام شده کمتر به این مقوله پرداخته شده است و تمرکز اکثر محققان بیشتر بر روی مباحثی همچون توسعه محصول ، ترویج و تبلیغات و کانالهای توزیع بوده است. بنابراین بسیاری ازعواملی ضروری در قیمت گذاری نادیده گرفته شده اند که از این دست عوامل می توان هزینه ها و شرایط بازار را نام برد.

قیمت گذاری هسته اصلی هر برنامه کسب و کار است و به طور مستقیم بر مولفه های استراتژی های بازاریابی شرکت های صنعتی تاثیر می گذارد. قیمت هایی که یک شرکت برای محصولات صنعتی اش قرار می دهد باید ‏ارزش افزوده ی خدمات و محصولات شرکت که برای آنها بازاریابی می ‏کند را منعکس کند. ‏

در اینجا می خواهیم به هفت ویژگی مهم در قیمت گذاری محصولات صنعتی اشاره کنیم که عبارتند از :

1- قیمت یک متغیر مستقل در فرآیند قیمت گذاری محصولات و خدمات صنعتی نیست بلکه با استراتژی های توزیع و تبلیغات محصول گره خورده است.

2- قیمت واقعی که یک مشتری صنعتی می پردازد بسیار متفاوت است از لیست قیمت تامین کننده چرا که بسیاری از عوامل در قیمت گذاری محصولات صنعتی تاثیر گذار هستند مانند : هزینه حمل و نقل  ، هزینه نصب و راه اندازی ، هزینه آموزش ، تخفیف ها ، هزینه تامین مالی و ...

3- با تغییردر تعداد یا حجم سفارش محصولات و خدمات ، قیمت ها و تخفیف های پیشنهادی تامین کننده ، زمان و نحوه پرداخت صورت حساب و بسیاری از موارد دیگر تغییر خواهد کرد. تصمیمات قیمت گذاری ‏در مقایسه با تصمیمات محصولات و کانال های توزیع، انعطاف پذیرتر هستند و بر اساس شرایط مختلف به راحتی تغییر می کنند.

4- در هنگام قیمت گذاری محصولات صنعتی ، باید محصولات مکمل و جایگزین که توسط شرکت های رقیب عرضه می شوند را نیز در نظر گرفت.

5- در بسیاری از موارد در فروش های صنعتی می توان قیمت ها را از طریق مذاکره تعیین نمود. در بیشتر موارد قیمت های صنعتی با استفاده از مناقصه رقابتی برای یک پروژه و بر اساس شرایط آن پروژه تعیین می گردد.

6- خریداران صنعتی که با تجربه هستند و می توانند هزینه تقریبی محصولات تامین کننده را تخمین بزنند، انتظار دارند که افزایش قیمت منصفانه باشد و بر اساس افزایش هزینه تولید محصول یا بهبودی کیفیت محصول باشد. از این رو اغلب، قیمت گذاری صنعتی عادلانه  صورت می گیرد و مشتریان صنعتی مطابق با محصولات و خدماتی که دریافت می کنند هزینه می پردازند.

7- قیمت های صنعتی تحت تاثیر عوامل مختلف اقتصادی نظیر تورم، تغییر نرخ بهره، نوسانات نرخ ارز و ... قرار دارد. این مسئله به ویژه برای تامین کننده که قرارداد بلندمدت و بدون شرط افزایش قیمت منعقد می کند، بسیار حیاتی و خطرناک است.

 

 

برچسب ها: 

افزودن دیدگاه جدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.